Location

Lokasyon İstanbul Yelken Kulübü, Fenerbahçe - Kadıköy

phone

Bize Ulaşın +90 (216) 338 44 84

Yelkenli Yatçılıkla Tanışma

Bugüne kadar yelkenli bir tekneyle denize açılmayı, yelkenciliğin neye benzediğini hep hayal edenleri ve buna bir türlü fırsat bulamayanları ATAK Akademi “yelkenli yatçılıkla tanışma” programına davet ediyoruz. Denizin, rüzgarın, yelkenin nasıl bir zevk olduğunu görebilmeniz, doğayla bütünleşebilmeniz için üç saatinizi bize ayırın, belki de kalan ömrünüzü şekillendirecek yeni bir yolun kapısını açmış olun.

Not: Bu programa daha önce hiç yelkenli yatçılık tecrübesi olmayan kişiler katılabilir. Programın ücreti, kredi kartı ile yapılacak ödemede 265 TL (KDV dahil), nakit ödemede 250 TL (KDV dahil)’dir. Yelkenli yatçılıkla tanışma seyrine katılıp, 1. Seviye Yelkenli Yat Eğitimine devam etmek isteyenler için bu ücret 1. Seviye eğitim ücretinden düşülür.

 

1. Seviye Yelkenli Yat Eğitimi

ATAK Akademi “yelkenli yatçılıkla tanışma” programına katıldınız ya da doğrudan yelken eğitimi almaya karar verdiniz. Artık sizin için iskele, sancak, izbarço, camadan, fora, volta, puntel, usturmaça gibi kelimeler bambaşka anlamlar içerecek. Yeni ve büyülü bir dünyaya adım atmaya hazır olun. Yelkenli bir yatın dümeninde özgüveninizi arttıracağınız, rüzgarın, dalgaların kısaca doğanın tadını çıkaracağınız günler sizi bekliyor.

ATAK Akademi “1. seviye yelkenli yat eğitimi” programını; daha önce yelkenli yat eğitimi almamış ya da kısmi bilgi sahibi katılımcıları, denizcilik ve yelkenle tanıştırmak, temel yelken becerilerini kazandırmak ve ileride devam edebilecekleri yelken eğitimleri için alt yapı oluşturmak maksadıyla hazırladık.

Bu eğitimin sonunda; temel denizcilik terimlerini, en gerekli yelkencilik düğümlerini, yelken basmayı, tekneyi yelkenle yürütebilmeyi ve deniz hayatıyla ilgili ana kavramları öğrenmiş olacaksınız.

Dört defa üçer saat süreyle ve tamamen denizde geçireceğimiz 12 saatlik bu eğitim için kullandığımız teknelerimiz; 9 metre 10 santimlik Ege yat marka 30T sınıfı (http://www.egeyat.com/tr/30t.html) Birgen ve Baydar isimlerinde iki güzel hanımefendi (Neden onlara hanımefendi dediğimizi dersler sırasında öğrenebilirsiniz.). Ayrıca 7 metre 60 santimlik Beneteau marka Platu 25 sınıfı  (http://www.beneteau.com/Sailing-Yachts/One-Design ) Umay II ve Serhan da var. Teknelerimizi öteki yelken eğitim tekne türlerinden ayıran özellikler; tekne iç hacimlerinin/kamaralarının olması ve ağır yükte kullanılabilecek vinçlerinin bulunmasıdır. Ayrıca Ege yat 30T’lerde tuvalet de bulunmaktadır.

Eğitimlerde mevsime uygun kıyafet ve lastik tabanlı ayakkabılarınızı siz getiriyorsunuz, mevsime uygun koruyucu elbise, can yeleği, eğitim kitapçığı, içme suyu ve kahvenizi, isterseniz de çayınızı biz temin ediyoruz.

Bugünü kadar genelde hafta sonu denize çıkmayı tercih eden yelkencilerdenseniz  önce Cumartesi          ya da Pazar hangi gün geleceğinizi öğreneceğiz. Erken kalkarım diyorsanız 09.30-12.30, kahvaltıdan sonra gelirim diyorsanız 13.30-16.30 aralığında bekliyoruz sizi. Mesaim hafta içi gelmeye uygun derseniz size özel bir planlama da yapabiliriz.

Denize çıkacak yeni yelkencilerimiz için grupları oluştururken Ege yat 30T’ler için en az dört en fazla altı kişi, Platu 25’ler için en fazla dört kişi olarak faaliyete başlıyoruz. Bu arada eğitime katılma talebiniz alındıktan sonra isterseniz siz arkadaşlarınızla bir grup oluşturabilirsiniz ya da dört kişilik grup oluştuğu anda size en az üç gün öncesinden eğitim başlangıç tarihiyle ilgili bilgilendirmede bulunuruz.

Son olarak; olumsuz hava şartları ya da özel nedenlerle oluşabilecek ertelemeler de göz önüne alınarak eğitimlerin sekiz haftada bitirilmesini hedefliyoruz.

12 saat sürecek ve sonunda İstanbul Yelken Kulübü-ATAK Akademi ayrıcalığını yansıtacak “1. seviye yelkenli yat eğitimi” sertifikanızı da alacağınız bu eşsiz deneyimde sizleri aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Denizleriniz engin, rüzgarınız kolayına, pruvanız neta olsun...

 

2. Seviye Yelkenli Yat Eğitimi

ATAK Akademi “1. seviye yelkenli yat eğitimi”ni bitirdiniz ya da bu seviyede yelken eğitimi aldığınızı belgelediniz. Hala denize doyamadınız ve yelkenle daha fazla zaman geçirmek istiyorsunuz. İşte tam da bu maksatla sizler için “2. seviye yelkenli yat eğitimi” programını oluşturduk.

Denizcilik ve yelken bilgilerinizi pekiştirmek, motorla ve yelkenle yapılacak manevralar konusunda tecrübenizi arttırmak, denizde emniyet konularında bilgilerimizi paylaşmak, ayrıca ileride devam etmek isteyebileceğiniz yelken eğitimleri için alt yapı oluşturmak maksadıyla yine dört defa üçer saat olmak üzere 12 saat süreyle denizdeyiz.

Bu eğitimin sonunda; marinaya motorla giriş çıkış işlemlerini, tekneyi iskeleye bağlamayı, tornistan manevrasını, ıskarça limanda hareket usullerini, kıçtan kara ve aborda olabilmeyi, seyir sırasında denize düşen malzemeyi ya da takım arkadaşınızı hem motorla hem yelkenle nasıl alabileceğinizi, bir de balon yelkeniyle seyir yapabilmeyi öğrenmiş olacaksınız.

İlave bilgileri için “1. seviye yelkenli yat eğitimi” başlığında yazdıklarımızı okuyabilirsiniz. Bununla beraber; Birgen, Baydar, Umay II ve Serhan teknelerimiz yine bizlerle. Günlük kıyafet ve lastik tabanlı ayakkabılar yine sizden, mevsime uygun koruyucu elbise, can yeleği, içme suyu, kahve ve çayınız yine bizden. Önce Cumartesi ya da Pazar hangi gün geleceğinize sonra da 09.30-12.30, 13.30-16.30 aralıklarından hangisini seçeceğinize karar veriyorsunuz. Grupları oluştururken daha önce olduğu gibi Ege yat 30T’lere en az dört en fazla altı kişi, Platu 25’lere en fazla dört kişi olarak faaliyetimizi planlıyoruz. İsterseniz yine arkadaşlarınızla bir grup oluşturabilirsiniz ya da dört kişilik grup oluştuğu anda size en az üç gün öncesinden eğitim başlangıç tarihiyle ilgili bilgilendirmede bulunuruz.

12 saat sürecek ve sonunda İstanbul Yelken Kulübü-ATAK Akademi ayrıcalığını yansıtacak “2. seviye yelkenli yat eğitimi” sertifikanızı da alacağınız bu eşsiz deneyimde sizleri aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Denizleriniz engin, rüzgarınız kolayına, pruvanız neta olsun...

 

3. Seviye Yelkenli Yat Eğitimi

ATAK Akademi bünyesinde iki seviye yelkenli yat eğitimini bitirdiniz ya da daha önce bu seviyede yelken eğitimi aldığınızı belgelediniz. Hala denize ilginiz bitmedi, hatta giderek artıyor. Şimdi sırada yeni bilgiler, aşılacak yeni hedefler var.

Sizin için hazırladığımız “3. seviye yelkenli yat eğitimi” programıyla; denizcilik ve yelken bilgilerinizi pekiştirmeyi, temel navigasyon becerilerinizi kazandırmayı, uluslararası denizcilik kurallarını öğrenmenizi, özellikle de yelkenli yat yarışçılığına giriş bilgilerini vermeyi, ayrıca ileride devam edebileceğiniz yelken eğitimleri için alt yapı oluşturmayı hedefledik.

Beş saati dershanede, 10 saati denizde olmak üzere toplam 15 saat süreyle verilecek bu eğitimin sonunda; deniz haritası ve pusula kullanarak denizde mevkiinizi bulabilecek, bir mevkiden ötekine seyir planlayabilecek, buna yönelik olarak denizde uygulamanız gereken kuralları öğrenecek, yelkenlere hassas trim yaparken bunu yarışlarda nasıl kullanacağınızı bilecek, yelkenli yat yarışları organizasyonunu öğrenirken balon yelkenle seyir konusunda ustalaşacak, bir yelkenli yatla girebileceğiniz yarışın provasını da yapabileceksiniz.

Kurallarımız yine aynı. Birgen, Baydar, Umay II ve Serhan teknelerimiz bizlerle. Günlük kıyafet ve lastik tabanlı ayakkabıların yanı sıra mümkünse bu seviyede kendi koruyucu kıyafetlerinize de sahip olmanızı bekliyoruz. Can yeleği, içme suyu, kahve ve çayınız bu defa da bizden. Deniz eğitimleri için Cumartesi ya da Pazara ve 09.30-12.30, 13.30-16.30 aralıklarından hangisinde denizde olacağımıza karar veriyoruz. Dershanedeki dersler için birebir karar vereceğiz. Eğitim başlangıç tarihiyle ilgili yine üç gün önceden bilgilendirmede bulunuyoruz.

Ve yine son olarak bu defa da; olumsuz hava şartları ya da özel nedenlerle oluşabilecek ertelemeler de göz önüne alınarak eğitimlerin sekiz haftada bitirilmesini hedefliyoruz.

15 saat sürecek ve sonunda İstanbul Yelken Kulübü-ATAK Akademi ayrıcalığını yansıtacak “3. seviye yelkenli yat eğitimi” sertifikanızı da alacağınız bu eşsiz deneyimde sizleri aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Denizleriniz engin, rüzgarınız kolayına, pruvanız neta olsun...

4. Seviye Yelkenli Yat Eğitimi

Yelkencilik konusunda epey bir mesafe kat ettiniz. Artık önümüzdeki yaz kendinizin kullanacağı tekneyi kiralamak baş hedefiniz. Zaten ATAK Akademi bünyesinde üç seviye yelkenli yat eğitiminiz var ya da daha önce bu seviyede yelken eğitimi aldığınızı belgelediniz. Tekne yaşantısını birebir öğreneceğiniz yeni programımız tam da size göre.

Sizin için hazırladığımız “4. seviye yelkenli yat eğitimi” programı; denizcilik ve yelken bilgilerinizi pekiştirebileceğiniz, ileri navigasyon becerileri kazanabileceğiniz, denizde karşılaşabileceğiniz çeşitli arıza senaryolarına müdahale edebilir hale geleceğiniz, yelkenli teknede yaşama ait hususları da öğrenerek, kendinize tekne kiralayabileceğiniz alt yapıyı oluşturmak maksadıyla, beş saati dershanede, 10 saati denizde olmak üzere toplam 15 saat süreyle verilecek yelken ve denizcilik eğitimidir.

Bu eğitimin sonunda; yelkenli bir yat üzerindeki elektronik seyir yardımcılarını kullanabilecek hale gelecek, Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü kurallarını öğrenecek, amatör denizci belgesi ve telsiz ehliyeti alınması konusunda temel bilgilere sahip olacak, yelkenli yatlarla karşılaşılabilecek motor arızası başta olmak üzere, direk kırılması, yelken yırtılması, salma kopması gibi durumlarda yapılacak işlemleri uygulamalı olarak öğrenecek, motorla ve yelkenle demir atabilecek, denizde yaşam kuralları ve özellikle de uzun mesafe yelken seyri konusunda yeni yeteneklere sahip olacaksınız.

Bu programda kurallarımız biraz farklı. Öncelikle bu eğitime uygun bir tekne kiralıyoruz. Programımızı bir gece teknede ya da intikal limanında konaklayacak şekilde bir hafta sonu Heybeliada Çam Limanı ya da Mudanya/Trilye istikametine yapıyoruz. Teorik dersleri duruma göre liman ortamında ya da seyirde vereceğiz. Konaklama için karada konaklamayı tercih edersek ücretlendirmeyi ayrıca konuşacağız. Kumanyada ne olacağına da beraber karar vereceğiz.

Günlük kıyafet ve lastik tabanlı ayakkabıların yanı sıra mümkünse bu seviyede de kendi koruyucu kıyafetlerinize sahip olmanızı bekliyoruz. Can yeleği, içme suyu, kahve ve çay bu defa da bizden.

Bir hafta sonu (ya da hafta içi bir gece konaklamalı) sürecek ve sonunda İstanbul Yelken Kulübü-ATAK Akademi ayrıcalığını yansıtacak “4. seviye yelkenli yat eğitimi” sertifikanızı da alacağınız bu eşsiz deneyimde sizleri aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Denizleriniz engin, rüzgarınız kolayına, pruvanız neta olsun...

Dalıcı Eğitimleri

TSSF/CMAS Bir Yıldız Dalıcı Eğitimi

 • 14 yaşını doldurmuş olmak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),
 • Yüzme bilmek,
 • Sağlıklı olmak ve donanımlı dalışa sağlık açısından engel bir durumu bulunmadığına ilişkin bildirimi imzalamak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),
 • En az ilköğretim diplomasına sahip olmak.

Bir yıldız dalıcı:

Federasyona bağlı bir dalış kuruluşundan eğitim ve belge almış olmalıdır. Dalış donanımlarını takıp sökebilen, tüm dalış becerilerini kolaylıkla uygulayabilen, yanında üç yıldız dalıcı ya da dalış eğitmeni olması koşulu ile en çok 18 metre derinliğe kadar dalış yapabilen dalıcıdır. Gece dalışı yapamaz.

TSSF/CMAS İki Yıldız Dalıcı Eğitimi

 • 15 yaşını doldurmuş olmak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),
 • Sağlıklı olmak ve donanımlı dalışa sağlık açısından engel bir durumu bulunmadığına ilişkin bildirimi imzalamak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),
 • Bir yıldız dalıcı ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir belgesi olmak,
 • Bir yıldız dalıcı belgesini aldıktan sonra en az 20 onaylı dalış yapmış olmak ve bunu dalış kayıt defteri ile belgelemek,
 • En az ilköğretim diplomasına sahip olmak.

 

İki yıldız dalıcı:

Federasyona bağlı bir dalış kuruluşundan eğitim ve belge almış olmalıdır. Açık deniz dalış deneyimi olan dalıcı ve yanında en az iki yıldız dalıcı ile birlikte en çok 30 metre derinliğe kadar dalış yapabilen dalıcıdır. Dalış eğitmeni eşliğinde eğitim amacıyla en çok 42 metre derinliğe kadar dalış yapabilir. Gece dalışı yapabilir.

TSSF/CMAS Üç Yıldız Dalıcı Eğitimi

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Sağlıklı olmak ve donanımlı dalışa sağlık açısından engel bir durumu bulunmadığına ilişkin bildirimi imzalamak,
 • İki yıldız dalıcı ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir belgesi olmak,
 • İki yıldız dalıcı belgesini aldıktan sonra en az 50 onaylı dalış yapmış olmak ve bunu dalış kayıt defteri ile belgelemek,
 • En az ilköğretim diplomasına sahip olmak.

 

Üç yıldız dalıcı:

Federasyona bağlı bir dalış kuruluşundan eğitim ve belge almış olmalıdır. Her düzeyde dalıcılara sualtında önderlik yapabilecek beceri ve deneyimi olan dalıcıdır. Önderlik yaptığı dalıcıların güvenli dalış kurallarına uygun dalış yapmalarını sağlamakla yükümlüdür. Sualtı kurtarma ve ilkyardım konularında gerekli eğitimi almıştır ve uygulayabilir. Görevli olduğu durumlarda dalışla ilgili kural dışı davranışlarda bulunanları uyarmaya ve gerekirse dalıştan alıkoymaya yetkilidir. Önderliğini yaptığı dalıcıların güvenliğinden birinci derecede sorumludur. En çok 30 metre derinliğe kadar dalış yapabilir, yaptırabilir. Dalış eğitmeni eşliğinde ve eğitim amacıyla en çok 42 metreye kadar dalış yapabilir.

Eğitmen Eğitimleri

TSSF/CMAS Bir Yıldız Eğitmen Eğitimi

Bir ve iki yıldız dalıcı yetiştirebilme yetkisine sahiptir.

TSSF/CMAS İki Yıldız Eğitmen Eğitimi

Bir, iki ve üç yıldız dalıcı yetiştirme yetkisine sahiptir.

TSSF/CMAS Üç Yıldız Eğitmen Eğitimi

İki Yıldız Eğitmenin yetkilerinin yanı sıra eğitmen Eğitimleri açabilir, eğitmen adaylarını yetiştirebilir.

Tekne Satışı

Denizcilik eğitimlerinizi tamamladınız ve kendi tekneniz ile denize mi açılmak istiyorsunuz?

KDE Marin Denizcilik Turizm ve Tic. A.Ş, güvencesiyle gelin sizi tekne sahibi yapalım.

Gelin aradığınız tekneyi birlikte seçelim. Detaylar için ofisimize bekliyoruz.