1965 Mustafakemalpaşa-Bursa doğumlu emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, 1987 senesinde Deniz Harp Okulu makine bölümünden mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2015 yılına kadar devam eden kariyerinin önemli bir bölümünde SAT Komandosu (Sualtı Taarruz) olarak görev yapan Türkşen, bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT Komando Tim Komutanı olarak görev aldı.

Genelkurmay Başkanlığı dahil Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerdeki karargahlarında da görev alabilmesi kurmay unvanıyla mümkün oldu. İstanbul Üniversitesinden yüksek lisans diploması da bulunan Türkşen, ABD Deniz Harp Akademisini de 2002 yılında tamamladı. 2011-2014 yılları arasında toplam 3,5 yıla yaklaşan ve kamuoyunda “Balyoz” olarak bilinen dava kapsamında zorunlu olarak ikamet ettiği Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevinde, “Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir” ve “1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım” isimli iki kitap yazdı.

2015 yılında kendi isteğiyle emekli olmayı takiben eğitim, koçluk ve danışmanlık firması olan ATAK Akademiyi koğuş ve silah arkadaşları emekli Deniz Yarbay Kemalettin Yakar ve emekli Deniz Üsteğmen Sinan Efe Noyan ile birlikte kurdu. Meslek yaşamında edindiği; zor şartlarla mücadele, hayatta kalma, takım ruhu, birlikte başarma, liderlik, krizde karar verme, vazgeçmeme, soruna değil çözüme odaklanma gibi konulardaki becerilerini isteyen herkesle paylaşacağı ATAK Akademi ile hem öğretmeyi hem de öğrenmeye devam etmeyi hedefliyor.

Bu amaca yönelik olarak İstanbul Yelken Kulübü bünyesinde yetişkinler için yelkenli yat ve dalış eğitimlerine Eylül 2015 itibariyle başlayan ATAK Akademi ile, kurumsal firma çalışanlarına takım çalışmaları yaptırmanın yanı sıra motivasyon ve liderlik seminerleri de vermektedir. “Sıradan hayatlar için sıra dışı faaliyetler” adı altında oluşturduğu ilk etkinliğini Kuzey Kutbuna düzenleyen Türkşen, önümüzdeki yıllarda kişisel gelişim ve motivasyon maksadıyla dünyanın dört bir köşesinde etkinlik düzenlemeyi planlamaktadır. Dalış ve yelkenin yanı sıra trekking, aikido, crossfit ve ağırlık çalışmalarıyla da profesyonel anlamda ilgilenmektedir.