1972 doğumlu YAKAR, Deniz Harp Okulu Mezunu ve Endüstri Mühendisi’dir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı çeşitli Harp gemilerinde Muhabere, Savaş Harekat Merkezi Subaylığı ve müteakiben İstihbarat Subaylığı yapan YAKAR, bu süre içerisinde planlama, kaynak ve insan yönetimi alanlarında uzmanlaşmıştır.

2011-2014 yılları arasında kamuoyunda ''Balyoz'' ve ''Poyrazköy'' olarak bilinen davalar kapsamında 3.5 yıl zorunlu olarak ikamet ettiği Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevinde ''Resimlerle Hasdal'da 3 Yıl'' isimli resim kitabını hazırlamıştır. 2016 yılında Yarbay rütbesinde emekli olmuş ve ATAK Akademi Kurucu ortakları arasında yerini almıştır.

Liderlik, Takım Yönetimi, Kriz Yönetimi konularındaki birikimini, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Harp gemileri ve istihbarat alanını da kapsayan 25 yıllık denizcilik tecrübesinde çeşitli görevlerle sahaya aktarma ve bizzat deneyimleme fırsatı bulmuştur.

Halen ATAK Akademi bünyesinde Liderlik, Motivasyon ve Stres altında karar vermeye yönelik eğitimler ile takım çalışması eğitimleri vermektedir

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı Profesyonel Koç, NLP Uygulayıcısı, CMAS üç yıldız dalıcı, GMDSS Operatör Sertifikası, STCW sertifikası, ISPSS sertifikası sahibi Denizcilik ve Yelken Eğitmenidir.