İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, İktisat Bölümü mezunudur. İ.Ü İşletme Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Organizasyon ve Yönetim ABD da tezli yüksek lisans programını bitirmiştir.

1987 yılında işe başladığı Işıklar Holding A.Ş deki Pazarlama Müdür Yardımcılığı görevinden, “yeni yerler, yeni bilgiler ve ille de eğitim” diyerek ayrılmış, 2 yıl Boston’da dil eğitimi ve iş idaresi sertifika programına devam etmiştir. Profesyonel iş yaşamının 16 yılını Toyotasa A.Ş de, Satış Yönetimi, Satış Eğitimi, İş Geliştirme, Müşteri İlişkileri, Müşteri Memnuniyeti, Müşteri Şikayet Yönetimi alanlarında çalışmış ve Müşteri İlişkileri Departmanı’nın yöneticiliğini yapmıştır. Kariyeri boyunca görev aldığı birimlerde özellikle Müşteri İlişkileri alanında yurtiçi ve yurtdışında birçok eğitim almış ve eğitimler vermiştir.

2011 yılından beri aktif olarak eğitmenlik yapmaktadır. Eğitim verdiği alanlar arasında Dijital Dünyada Satış Yönetimi, Yüz Yüze Satış Yönetimi, Müşteri İlişkileri, Müşteri Memnuniyeti, Şikayet Yönetimi, İletişim ve Kişisel Gelişim gibi konular yer almaktadır.

2015 yılında almış olduğu eğitimle koçluk mesleğinin tüm dünyada yaygınlaşmasını sağlayan Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından ACSTH statüsünde onaylanmış koçluk sertifikasını almış, 2016 yılında da TÜBİTAK destekli Mentörlük programını tamamlamıştır. İş Geliştirme, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Müşteri Şikayetleri Yönetimi konularında eğitim ve danışmanlık çalışmaları devam etmektedir.

En önemli değerlerini sevgi, sorumluluk ve çalışkanlık olarak sıralayan Sevim TÜRKŞEN’ in 1 oğlu ve 2 sarman kedisi bulunmaktadır.